Viagra Coupons
amoxicillin 500 mg capsule
prednisone 20 mg
tramadol 50mg high
spid test
דרכון פורטוגלי מחיר
אזרחות פורטוגלית
איביי בעברית קניות, wallatours חבילות נופש
גגל תרגום, מיק מק משחק, מוקד פלפון
cialis
hướng dẫn giao dịch binomo
каталог квелли
expertoption
speed test
облачный майнинг рейтинг
мамба сургут

Zabytki w Ustce

Dom Pracy Twórczej Związku Polskich Artystów Plastyków- Chopina 8 i 8a

binarium вход
валберис
олимп трейд форум
Chopina 8Willa wraz z budynkiem gospodarczym przy ob. ul Chopina nr 8 i 8a (d. Parkstr. nr 3) jest jednym z najciekawszych, najstarszych i najlepiej zachowanych wraz z wystrojem i wyposażeniem obiektów w Ustce. Zwłaszcza wystrój wnętrz, wyraźnie wskazujący na secesyjny rodowód, pozwala przypuszczać, ze jego zleceniodawca był rozeznany w sprawach artystycznych i modnych ówczesnych trendach w projektowaniu. Nic zatem dziwnego, iż zaraz po wojnie działał jako Dom Plastyków a jego remont w 1948 roku był jednym z priorytetów w budżecie miasta[1]. Funkcja pozostała niezmieniona, obiekt jest nadal Domem Pracy Twórczej Związku Polskich Artystów Plastyków z siedzibą w Warszawie.

Parterowy budynek z drugą kondygnacją w poddaszu, zbudowany na narożnej działce, frontem zwrócony do ul Chopina, ma dość skomplikowany rzut złożony z prostokątów, uskokowo wysuniętych na północ krótszymi bokami. W trakcie zachodnim część południowa wysunięta jest poprzecznie na wschód wielobocznym ryzalitem, a w północnej, także wysuniętej, mieści się niższa, drewniana weranda. W pogrążonym w stosunku do lica fasady, północno-wschodnim narożniku mieści się główny portal, a w z partii środkowej elewacji wschodniej wyrasta kwadratowa w rzucie wieża ujęta w drugiej kondygnacji z obu stron balkonami.

Chopina 8 wszczyt wieży okno 2Przy oszczędnej dekoracji – ograniczonej do gzymsów, opasek prostokątnych okien, tylko w ryzalicie zachodnim zamkniętych odcinkiem łuku – swoisty charakter budowli wynika z układu stereometrycznych brył i płaszczyzn nakrywających je dachów. Przejścia do trzeciej, węższej kondygnacji wieży, oddzielona gzymsem wspornikowym następuje przez łukowe wcięcie dolnej partii, które powtarza się w miękko wygiętych połaciach namiotowego dachu. Wielkie okna górnej wieży mają także zaokrąglone narożniki u ujęte są płycinami szkieletowej konstrukcji, jakby przedłużającej dekoracyjne wykończenie szerokich okapów. Te bowiem, zwyczajowo w willowej architekturze, dodają bryłom lekkości i finezji. Ozdobne są profilowane kroksztyny i boczne ścianki przy ukośnym daszku osłaniającym portal od   południa, z ażurem roślinnych motywów, a także dwuwarstwowe ściany werandy, z misternie wycinanym ornamentem wstęgowo-cęgowym.

Chopina 8, wnętrze werandyWyposażenie i wystrój wnętrz stanowią element całościowej koncepcji, choć w szczegółach eklektycznej. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wnętrze werandy i poprzedzającego ją pomieszczenia w trakcie zachodnim, w których ściany wyłożono dębową boazerią połączoną z meblami o architektonicznej konstrukcji i bogatej, rzeźbiarskiej, pseudo renesansowej i manierystycznej dekoracji z motywami wstęgowo-cęgowymi i wicią roślinną. Górną partię ścian pokrywa ciemna tapeta o wypukłym roślinnym wzorze. Drewniany strop natomiast, podzielony na geometryczne kasetony, wypełnia intarsjowana dekoracja w stylistyce secesyjnej, z symetrycznymi układami miękko wijących się linii, kwiatów i hybrydycznych postaci (pół- dziewczęcych, pół- rybich) grających na lirze. Jeden z narożników we wschodniej sali wypełnia wielki piec z kafli pokrytych reliefową pseudorokokową dekoracją. W jednym z pomieszczeń na piętrze zamontowano narożny kominek w dębowej, architektonicznej oprawie i mosiężnymi drzwiczkami wypełnionymi roślinno-figuralną dekoracją i marmurowym blatem. Niemal oczywistym dopełnieniem wystroju są secesyjne witraże, osadzone oknach klatki schodowej w wieży oraz wielkich oknach jej górnej kondygnacji.

Chopina 8, budynek gospodarczy od wschoduW niewielkiej odległości na południe od budynku mieszkalnego postawiono stajnię, obecnie użytkowaną jako kuchnia i jadalnia. Założona na rzucie prostokąta, wyróżnia się trójkondygnacjową wieżą na planie kwadratu w niższych, ośmiokątnym w górnej, j kondygnacji. Jej szkieletowa, drewniano-ceglana konstrukcja (fachewrk) i poszerzenie w stosunku do niższych szersze stanowią jakby nawiązanie do „klasycznych” wież ciśnień. Portal od północy w przyziemiu wieży składa się z ceglanych pilastrów na postumentach i trójkątnego, profilowanego naczółka oraz odcinka ceglanego łuku spinającego pilastry nad otworem drzwi. Od wschodu na osi wzdłużnej do stajni przylega drewniana szopka-składzik nakryta dwuspadowym daszkiem ze szczytem wypełnionym drewnianym ażurowym ornamentem. Od strony północnej zachowało się kute, metalowe ogrodzenie posesji.

Comments are closed.