Zabytki w Ustce

Kamienica przy Placu Wolności 6

Kamienica przy Placu Wolności 6Potężna kamienica znajduje się na Pl. Wolności nr 6 (Friedrichstr.), przy skrzyżowaniu z ul. Jana z Kolna. Dwukondygnacyjna na wysokim cokole, z symetryczną fasadą od południa, z wgłębnymi balkonami o murowanych, zaokrąglonych balustradach i nakryta mansardowym dachem, zwraca uwagę ciężkawą elegancją i dopracowaniem nietypowych detali. Należą do nich graficzne, płaskie opaski okienne z motywem wysuniętych, prostokątnych klińców, portal z płynnym naczółkiem obejmującym owalne nadświetle, także podkreślonym klińcami czy umieszczona nad nim wygięta płycina. Elewację północną ożywiają symetryczne, prostokątne, przeszklone balkony w obu kondygnacjach.

We wnętrzu sieni zachowała się drewniana klatka schodowa i częściowo barwne przeszklenia okien, a w przedsionku malowidło stropowe (jedno z dwóch), o geometrycznych podziałach z roślinną arabeską oraz motywami kwiatów i ptaków. Prostokątne kwatery narożne stropu wypełniają sceny alegoryczne z postaciami – nagich chłopców i eleganckiej damy w kapeluszu – oraz powiązanych z nimi zwierząt.

Tekst: Elżbieta Kal, „Ustka dawno, dawniej i dziś”, Wydawca: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka i Ziemia Słupska”, Ustka, 2014

Comments are closed.