Zabytki w Ustce

Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza

Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza znajduje się przy ul. Armii Krajowej 2, w gminie wiejskiej Ustka, przynależy do wsi Przewłoka i jej osiedla o tej samej nazwie. Parafia została erygowana w 1990 roku a w następnym rozpoczęła się budowa świątyni, trwająca do roku 2004. W 2005 r. w świątyni otwarto kaplicę Jana Pawła II, do której 13 lipca 2012 roku wprowadzono Relikwie I Stopnia.

Kościół zbudowany na planie gwiazdy prawidłowej sześcioramiennej. Wnętrze świątyni stanowi otwarta, jednonawowa przestrzeń. Ołtarz główny umiejscowiony w ramieniu gwiazdy stanowi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz po obu jej stronach odpowiednio po lewej obraz przedstawiający świętego. Wojciecha a po prawej błogosławionego Bronisława Kostkowskiego.

Rozproszone światło wpada przez pionowe, witrażowe okna w ścianach bocznych pomiędzy ramionami gwiazdy. Witraże przedstawiają m.in. Jezusa i tonącego Piotra, św. Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jezusa ze św. Faustyną, Matkę Boską Fatimską i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Nad drzwiami umiejscowiony jest witraż przedstawiający Maryję i Dzieciątko.

Balkon wzdłuż 5 ramion gwiazdy zawiera amfiteatralnie ustawione ławki dla wiernych. Nawa główna przykryta jest dachem w formie graniastosłupa z trójkątnymi okienkami.

Przed kościołem warto zobaczyć Krzyż Katyński oraz Dąb Papieski posadzony w 2005 roku. W pobliżu kościoła już poza terenem ogrodu znajduje się pomnik poświęcony Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Comments are closed.