Tramadol 50 mg
500 mg amoxicillin
20 mg prednisone
tramadol 50mg high
speedtest bezeq
דרכון פורטוגלי מחיר
הוצאת דרכון פורטוגלי
איביי קניות בעברית, אליאקפרס
זימון ללא סיסמא, גוגל תרגום., אייבורי סנטר
ויאגרה מחיר
hướng dẫn chơi binomo
ebay официальный сайт
отзывы о олимп трейд
בדיקת מהירות פרטנר
форекс брокеры рейтинг
casualclub

Zabytki w Ustce

Latarnia morska

binomo вход
алиэкспер
олимпик трейд
Latarnia morska przed przebudowąNiedługo po powstaniu świątyni w Ustce (budowanej w latach w latach 1885 – 1888) drugi biegun głównej arterii zaznaczyła sylweta budynku stacji pilotów, o bryle wzbogaconej wieżą – latarnią. Istniejąca do dziś stacja powstała w 1892 roku na miejscu poprzedniej, przy której maszt służył do zawieszania latarni naftowej; jej światło wzmacniano soczewką. Nawiązanie do sakralnej dominanty w urbanistyce miasta wydaje się tym bardziej oczywiste, że zakończenie wieży latarni stanowił pierwotnie wysoki dach namiotowy. W 1904 roku czerwony sygnał stały zastąpiło przerywane światło czerwone, a ok. 1909 roku zmieniono „kościelny” dach wieżowy na charakterystyczne zwieńczenie, z gankiem wokół lampy osłoniętej stożkowym daszkiem.

Budowla, mimo pozornej surowości, ma w istocie złożoną sylwetę i rzut, skomponowany z dwóch prostokątów. Na planie podłużnego na osi wschód-zachód założono jednokondygnacyjny budynek na wysokim cokole, zamknięty dwuspadowym dachem i schodkowym szczytem od wschodu. Od zachodu ten trzon połączony jest z wyższą, dwukondygnacjową partią o osi prostopadłej do niższej części, zakończoną analogicznymi szczytami: od północy pełnym, od południa rozdzielonym przez masyw ośmiobocznej wieży, zakończonej – jak obronna baszta – machikułami. Od północy i południa do wnętrz prowadzą wejścia poprzedzone zewnętrznymi schodami.

Latarnia morska w UstceElewacje, jak zwykle w ówczesnych nawiązaniach do stylów historycznych, cechuje staranność i poprawność. Ceglaną jednostajność urozmaicają poziome pasma ciemniejszej klinkierówki i takież wąskie gzymsy między kondygnacjami, kroksztynowy gzyms koronujący, dwubarwne narożniki i profilowane oprawy okien i wejść zakończone odcinkiem łuku oraz wąskich, łukowych okien wieży. Wnętrza rozplanowano symetrycznie po bokach korytarza na osi poprzecznej budynku. Na szczyt wieży prowadzi kręta klatka schodowa wsparta na stalowej konstrukcji; stopnie, tak jak schodów zewnętrznych, wykonano z granitu, ale w ostatniej kondygnacji bezpośrednio na taras widokowy wiodą schody drewniane.

Tekst: Elżbieta Kal, „Ustka dawno, dawniej i dziś”, Wydawca: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka i Ziemia Słupska”, Ustka, 2014

 

Comments are closed.