Zabytki w Ustce

Magazyn spirytusu

Magazyn spirytusuJednym z ciekawszych zabytków architektury industrialnej jest ustecki magazyn spirytusu, powstały przy drodze Eldorado (Bohaterów Westerplatte nr 6 ), w latach 1886-88 jako własność słupskiej spółki gorzelnianej; kilka lat później, w związku z rozbudową portu unowocześniono nabrzeże przed magazynem.

Jak wiele obiektów tego typu, cechuje go swoista surowość, demonstracja konstrukcji i materiału. Dwukondygnacjowy, zbudowany z nieotynkowanej czerwonej cegły, na planie wydłużonego prostokąta, dłuższym bokiem skierowany jest na północ równolegle do basenu budwlanego, szczytową elewacją zwrócony do portu. Zwraca uwagę przede wszystkim charakterystycznym przekryciem, tj. krążynowym dachem, przypominającym sklepienie kolebkowe o szerokim, odcinkowym łuku. Elewacje rytmicznie artykułują płytkie nisze zamknięte odcinkiem łuku, w których rozmieszczone są w dwóch kondygnacjach okna. Pod okapem nietypowego dachu elewacje wieńczy konsolkowy gzyms. Od zachodu do hali magazynu przylegają dwa niższe aneksy, o analogicznej konstrukcji i dekoracji. Połączone są ze sobą dłuższymi bokami, a od frontu ich węższe elewacje tworzą jedną, dwudzielną fasadę poprzedzoną szeroką rampą. Wnętrze, z zachowaną drewnianą konstrukcją z emporami, użytkowane jest jako lokal gastronomiczny.

Tekst: Elżbieta Kal, „Ustka dawno, dawniej i dziś”, Wydawca: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka i Ziemia Słupska”, Ustka, 2014

 

 

 

Comments are closed.