Tramadol 50 mg
amoxicillin pills 500 mg
prednisone 20 mg price
tramadol 50 mg
בדיקת מהירות ניטרלית
portuguese-passport.online
הוצאת דרכון פורטוגלי
אליאספרס, מדריך איביי
משרד הרישוי שעות פתיחה חיפה, מחשבון לאומי למשכנתאות, שלמה סיקסט שירות
ויאגרה ואלכוהול
cach choi binomo
каталог квелли
отзывы про олимп трейд
speed test
отзывы о максимаркетс
мамба мобильная версия регистрация

Zabytki w Ustce

Magazyn spirytusu

макси маркет отзывы
дисконт найк
олимп трей
Magazyn spirytusuJednym z ciekawszych zabytków architektury industrialnej jest ustecki magazyn spirytusu, powstały przy drodze Eldorado (Bohaterów Westerplatte nr 6 ), w latach 1886-88 jako własność słupskiej spółki gorzelnianej; kilka lat później, w związku z rozbudową portu unowocześniono nabrzeże przed magazynem.

Jak wiele obiektów tego typu, cechuje go swoista surowość, demonstracja konstrukcji i materiału. Dwukondygnacjowy, zbudowany z nieotynkowanej czerwonej cegły, na planie wydłużonego prostokąta, dłuższym bokiem skierowany jest na północ równolegle do basenu budwlanego, szczytową elewacją zwrócony do portu. Zwraca uwagę przede wszystkim charakterystycznym przekryciem, tj. krążynowym dachem, przypominającym sklepienie kolebkowe o szerokim, odcinkowym łuku. Elewacje rytmicznie artykułują płytkie nisze zamknięte odcinkiem łuku, w których rozmieszczone są w dwóch kondygnacjach okna. Pod okapem nietypowego dachu elewacje wieńczy konsolkowy gzyms. Od zachodu do hali magazynu przylegają dwa niższe aneksy, o analogicznej konstrukcji i dekoracji. Połączone są ze sobą dłuższymi bokami, a od frontu ich węższe elewacje tworzą jedną, dwudzielną fasadę poprzedzoną szeroką rampą. Wnętrze, z zachowaną drewnianą konstrukcją z emporami, użytkowane jest jako lokal gastronomiczny.

Tekst: Elżbieta Kal, „Ustka dawno, dawniej i dziś”, Wydawca: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka i Ziemia Słupska”, Ustka, 2014

 

 

 

Comments are closed.