Zabytki w Ustce

Początki usteckiego portu

N.N. , Lotsenwachthaus, Stolpmünde: Lageplan 1:1000. Lithographie farbig auf Papier, 47,8 x 66,2 cm (inkl. Scanrand). Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin Inv. Nr. BZ-H 18,060.
N.N. , Lotsenwachthaus, Stolpmünde: Lageplan 1:1000. Lithographie farbig auf Papier, 47,8 x 66,2 cm (inkl. Scanrand). Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin Inv. Nr. BZ-H 18,060.

Równolegle do osady, w znaczeniu tak czasu jak i miejsca, rozwijał się i zmieniał port, wpływając też pośrednio – jak widać na przykładzie głównej ulicy – na architekturę przyszłego miasta. Zabudowa i architektura portu wiąże się oczywiście z jego historią, której ważnym punktem jest zrzeczenie się w 1831 roku praw miasta Słupska do portu w Ustce na rzecz państwa, oczywiście niemieckiego. W 2. połowie XIX wieku powstały handlowe przedsiębiorstwa armatorów, konsuli i właścicieli gruntów: przed rokiem 1860 Wilhelma Koepkego, w styczniu 1890 Carla Eduarda Geissa która przejęła majątek, założonej już w 1840, słupskiej firmy Roberta Meyera.

Na odręcznym planie portu z 1865 roku, wykonanym przez Heinza Hubbego, widać po stronie wschodniej zarysy nielicznych zabudowań, m.in. właściciela Arnolda, magazyn soli na południe od budynku urzędu celnego i stacji pilotów. Na zachodnim brzegu Słupi zaznaczono tylko obiekty Mayer [Meyer –E.K.] przy drodze, a za nimi plac, własność kupca Fritze; na bardziej oficjalnym, wspomnianym już planie z 1866 roku na zachodnim brzegu zaznaczono także działkę Draheima w południowej części, tartak na działkach Fritzego, rozdzielonych drogą Eldorado. Ta arteria, odgałęziająca się na południu od szosy słupskiej, w przyszłości będzie prowadzić do dworca, przez tory kolejowe i dalej na północ wzdłuż zachodniego brzegu. W latach 90. XIX wieku Wilhelm Koepke i Paul Westphal nabyli tu działki dla swoich przedsiębiorstw.

Tekst: Elżbieta Kal, „Ustka dawno, dawniej i dziś”, Wydawca: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka i Ziemia Słupska”, Ustka, 2014

O usteckim porcie czytaj także:

http://ustka.travel/flipbook-11.html

http://ustka.travel/flipbook-12.html

http://ustka.travel/flipbook-13.html

Comments are closed.